Management coaching a mentoring
- osobní koučovací programy
- rozvojové pracovní koučovací programy
- týmový koučovací program
Koučování (coaching) je proces, podporující hledání individuálních řešení a rozvoj člověka v jím zvolené oblasti. Kouč není trenér ani poradce, ale hledá řešení společně s klientem. Termín pochází z anglického slovesa coach (trénovat, vést). Pochopení podstaty koučování ulehčuje i metafora kočího (v angl. coach) nebo dostavníku – jako prostředku, pomáhajícího dostat se důležité osobě pohodlným způsobem z místa, kde právě je, na místo, kde chce být. (Wikipedia)
Mentoring je proces, kdy obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti. (Wikipedia)
Co je coaching a mentoring
- proces, kterým si každý nalezne svoje optimální řešení
- forma přirozeného rozvoje, která zaměstnance obohacuje
- proces sdílení variant řešení a nalézání překvapivých výstupů
- forma komunikace, z níž mají užitek zaměstnanci i jejich firmy
Co není coaching
- povinné nápravné opatření
- trest za něco, co se nepovedlo
- náhrada rozhovoru s klinickým psychologem
Kvalifikace ke coachingu
Základním předpokladem pro profesionální koučing je etika samotného kouče.
Etické normy profesionálního coachingu definuje EMCC, celosvětové profesní sdružení, které zajišťuje dohled nad metodickým vývojem této oblasti i nad stanovováním etických norem a dodržováním kvalifikační praxe absolventů kurzů koučingu.
Jednou ze základní etických povinností kouče je dosažení dohody mezi koučovanou osobou a sponzorem koučovacího programu (zpravidla zaměstnavatel koučované osoby) o podmínkách realizace programu, kde podstatnou částí je závazek všech stran ohledně zacházení s osobními informacemi, které koučovaná osoba sdělí koučovi v průběhu programu.
Je principiálně nutné, aby v tomto bodě bylo dosaženo dohody ještě před započetím programu a byly tak splněny podmínky pro další úspěšnou realizaci programu.